obejrzyj projekty domów

Czym jest dom wykończony pod klucz?

W ofertach deweloperów, w rozmaitych katalogach budowlanych czy poradnikach, spotykamy się z różnymi formami wykończenia domów. Do wyboru mamy stan surowy otwarty, zamknięty, stan deweloperski oraz właśnie tzw. wykończenie pod klucz. Wszystkie różnią się przede wszystkim etapami ukończenia budowy. Warto je poznać szczegółowo, bo nabycie nieruchomości w określonym standardzie będzie wiązać się przecież z dodatkowymi kosztami całkowitego wykończenia domu. Różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy mieć to na uwadze, by móc później sprostać pracom, dzięki którym możliwe stanie się wprowadzenie do wymarzonych „czterech kątów”.

Dom wykończony pod klucz to tak naprawdę najlepsza opcja dla kupującego i taka, która wymaga od niego najmniejszego zaangażowania już po nabyciu nieruchomości. Oznacza całkowite ukończenie budowy domu, wraz z pracami realizacji wystroju wnętrz. Nabywającym taką nieruchomość pozostaje jedynie kupić meble i wprowadzić się do swojego „gniazdka”. Jest jednak kilka czynników, wobec których często wzbraniamy się od decyzji o nabyciu właśnie tak ukończonej nieruchomości.

Dom wykończony pod klucz to nadal dom z rynku pierwotnego. Różnica polega na tym, że deweloper postarał się już o jego wykończenie. Ściany są pomalowane, na podłogach znajdują się płytki i panele. Przy oknach zamocowane zostają parapety i grzejniki. Na życzenie klienta może być też urządzona łazienka a nawet kuchnia oraz wstawione szafy wnękowe. Dlaczego więc ludzie zastanawiają się jeszcze nad kupnem właśnie takiego domu? Otóż, nie zawsze deweloper urządza dom, zgodnie z gustem przyszłych właścicieli. Nawet jeśli nabywcy mogą uczestniczyć w wyborze poszczególnych elementów, to wybór ten ogranicza się raczej do kilku opcji możliwych rozwiązań. Co więcej, wykończenie pod klucz jest drogie. Deweloper musi na tym przecież zarobić. Zdarza się również, że wykorzystane materiały nie są najlepszej jakości. Na rynku deweloperskim przyjęło się, że koszt takiej usługi to średnio 600-1000 złotych za każdy metr kwadratowy wykończenia.

Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Na pewno dla osób, które nie mają czasu na samodzielne wykańczanie domu. Muszą wprowadzić się od razu, bez dłuższego oczekiwania. Pamiętajmy, że wykończenie domu może trwać nawet kilka miesięcy. To też dobre rozwiązanie dla osób, które zupełnie nie mają pomysłu na wykończenie nieruchomości i wolą zaufać fachowcom. I wreszcie, to idealna opcja dla wszystkich tych, którzy nie chcą zawracać sobie głowy szukaniem, projektowaniem a potem kontrolowaniem poszczególnych etapów prac wykończeniowych.

I chociaż najwięcej ofert dotyczy sprzedaży domów w stanie deweloperskim, to widać wyraźną tendencję do poszerzania oferty domów wykończonych pod klucz. W krajach Unii europejskiej jest to już praktycznie standard, chyba że ktoś decyduje się na samodzielną budowę domu od podstaw. Jeśli nabywa od dewelopera, to prawie zawsze wprowadza się od razu po jego nabyciu, wystarczy wstawić meble do poszczególnych pomieszczeń. Polskie społeczeństwo również się wzbogaca. Coraz więcej osób stać już na wyższy standard mieszkania i decyduje się na właśnie taką nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *