podłoga drewniana

Dlaczego drewniana podłoga skrzypi?

Podłoga drewniana, nadgryziona już zębem czasu rzeczywiście ma prawo skrzypieć i dodaje to dodatkowego uroku. Oczywiście, niektórym może przeszkadzać, natomiast te z pozoru niekorzystne dźwięki są w jej przypadku akceptowane. Zupełnie inaczej dzieje się, kiedy skrzypi zupełnie nowa podłoga z drewnianych desek. Dlaczego tak się dzieje i jak eliminować ten problem? Podpowiadamy poniżej.

 

Dlaczego słychać skrzypienie?

Skrzypiąca podłoga z desek to spory problem. By móc zlikwidować męczący problem, w pierwszej kolejności należy przede wszystkim rozpoznać przyczynę. Tylko wtedy będzie można sprawnie i w sposób odpowiedni naprawić parkiet.

Najczęściej skrzypiące deski podłogowe są po prostu stare. Samo skrzypienie jest efektem ocierania się elementów drewnianych o siebie. Powodem może być rozluźnienie poszczególnych desek, nierówności podłogi, zbytnie ściśnięcie. Pamiętajmy, że naturalna deska drewniana „pracuje”, może się więc uginać, powodując powstawanie jakże irytujących dźwięków.

Ważne jest to, że skrzypienie podłogi trzeba eliminować nie tylko, by poprawić komfort przemieszczania się po własnym mieszkaniu czy domu, ale przede wszystkim, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu desek z drewna.

 

Jak naprawić skrzypiącą podłogę?

Konieczne jest jej wyciszenie poprzez wyrównanie, umocowanie obluzowanych elementów albo dostarczanie oleju silikonowego czy talku pomiędzy struktury parkietu, by deski przestały się o siebie ocierać.

Uniknięcie skrzypienia podłogi jest możliwe także poprzez wybór odpowiedniego materiału. Jeśli wciąż chcemy cieszyć się naturalnym klimatem, może warto zastosować fornirowane panele, a pod nie położyć maty wyciszające i wyrównujące. Pamiętajmy, że to od samego położenia parkietu zależy późniejszy komfort codziennego funkcjonowania.

 

Co ważne, jeśli w Twoim mieszkaniu występuje drażniące skrzypienie podłogi, nie działaj samodzielnie, kiedy nie masz w tym zakresie wiedzy ani doświadczenia. Nieumiejętne radzenie sobie ze skrzypiącą podłogą może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. Znacznie lepiej wezwać specjalistów, którzy ocenią stan parkietu i dobiorą właściwy, najmniej inwazyjny sposób naprawy. Na szczęście tylko w skrajnych przypadkach konieczna staje się całkowita wymiana podłogi na zupełnie nową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *