W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przyjęła się opinia, że okna plastikowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od ich drewnianych odpowiedników. Wcześniej rzeczywiście tak było, jednak dziś drewniane ramy odzyskują popularność. Dlaczego tak się dzieje i czy zanosi się na zmiany?
W większości polskich domów nadal spotkamy się z plastikowymi ramami, jednak jeżeli przyjrzymy się tylko nowym budynkom, tutaj wynik będzie już zupełnie inny. Jeszcze nie tak dawno plastikowe okna były szerzej dostępne, ich wybór był większy a do tego miały przyczepioną metkę solidniejszych. Aktualnie te różnice znacznie się zatarły. Dzisiejsza nowoczesna stolarka pozwala klientowi zamówić niemal dowolnego kształtu okna drewniane. Olsztyn, Szczecin, Katowice i w innych miastach w Polsce oferta jest na tyle bogata i zróżnicowana, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo taki rodzaj wykończenia ma szereg plusów.
Przede wszystkim drewniane okna posiadają estetyczny i naturalny wygląd w porównaniu od ich plastikowych odpowiedników. Ze względu na różne drzewa, jakie stosuje się w produkcji ram, wygląd poszczególnych okien różni się kolorem oraz fakturą. Okna ze sztucznego tworzywa zazwyczaj są białe i chociaż na rynku dostępne są różnego rodzaju okleiny, to nie dorównują one stylowi i klasie, jaką zapewnia drewno. Można powiedzieć, że drewniane okna pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale również stanowią ozdobę domu.
Kolejną zaletą takich okien jest ich niska przenikalność termiczna. Zimą zapewniają one dużo lepszą ochronę przed niskimi temperaturami, wskutek czego możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Pomimo że często są one trochę droższe od okien plastikowych, zainwestowane pieniądze zwrócą się maksymalnie po kilku latach. Dla niektórych wadę stanowić może konieczność konserwacji drewnianych ram – poza standardowym czyszczeniem co kilka lat należy przeprowadzić dodatkowe procesy zabezpieczające drewno przed negatywnym wpływem zróżnicowanych warunków atmosferycznych i wilgoci.