architekt wnętrz Białystok

Formalności związane z budową domu

O własnym domu marzy wiele osób, jednak nie każdy może sobie na taką inwestycję pozwolić. Jest to jedno z największych przedsięwzięć w życiu wielu ludzi.

Oprócz wielkich nakładów finansowych musimy poświęcić również sporo naszego wolnego czasu, ponieważ im lepiej wszystko zaplanujemy, tym mniej problemów potencjalnie napotkamy na drodze. Dlatego już przed podjęciem jakichkolwiek innych działań warto wykonać szacunkowe wyceny budowlane.

Pierwszym krokiem będzie znalezienie oraz zakup odpowiedniej działki. Szukając wymarzonego miejsca, nie możemy zwracać uwagi tylko na aspekty takie jak dostęp do mediów, komunikacji miejskiej oraz okoliczny krajobraz. Na początku musimy zainteresować dokumentem zwanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To właśnie w nim są zawarte informacje takie jak zezwolenie na budowę domu jednorodzinnego wraz ze ściśle określonymi limitami powierzchni budynków. Jeżeli w danej okolicy obowiązują jakiekolwiek zakazy dotyczący budowy, również będą one uwzględnione w tym dokumencie. Następną rzeczą, która nas dotyczy, jest decyzja o warunkach zabudowy. Możliwa jest sytuacja, że sprzedający działkę posiada już decyzję ustalającą takie warunki, wtedy można bez problemu przenieść ją na inną osobę, zwracając się do odpowiedniego organu. Zwykle takie pismo jest ważne bezterminowo. Na tym etapie należy się także zapoznać z planowanymi w danej okolicy inwestycjami na kilka najbliższych lat, ponieważ może dojść do takiej sytuacji, że w najbliższym czasie obok naszego domu stanie wielki zakład przemysłowy lub trasa szybkiego ruchu.

Kiedy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami działki pod zabudowę, możemy skupić się na projekcie naszego nowego domu, który uzyskać możemy na dwa różne sposoby. Kosztorys budowlany oraz projekty domów architekci wykonują na zlecenie indywidualne. Jest to droższa opcja, jednak pozwala nam na optymalne dopasowanie budynku pod własne potrzeby oraz zamysł. Bardzo często architekt wykonując dla nas takie zlecenie, sporządzi od razu proponowane zagospodarowanie terenu otaczającego dom, który obejmuje nie  tylko zieleń, ale również takie rzeczy jak sposób odprowadzenia ścieków i podłączenia do innych mediów. Zaufanego specjalistę możemy znaleźć w sieci, wpisując hasła takie jak „architekt Suwałki„, czy „architekt wnętrz Białystok” Alternatywą jest zakup projektu katalogowego. Wybór gotowych propozycji jest aktualnie bardzo szeroki, jednak decydując się na to rozwiązanie, musimy zdawać sobie sprawę, że nie będziemy mieli możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian.

Na koniec pozostaje nam zgłoszenie budowy domu. Do roku 1994 był obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę, jednak aktualnie możemy ograniczyć całą tę procedurę jedynie do zgłoszenia zawiadomienia o budowie. W takim wypadku do pisma musimy dołączyć dokumenty takie jak: projekt budowlany w czterech egzemplarzach, decyzję o warunkach zabudowy, oraz oświadczenie o prawie do danej nieruchomości. Jeżeli w ciągu 21 dni od daty złożenia zawiadomienia, nie dostaniemy odmowy, możemy przystąpić do prac budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *