Czy wiesz, że ludzkie ciało w stanie rozkładu wydziela charakterystyczną woń, zupełnie inną aniżeli pozostałe istoty żyjące na całej kuli ziemskiej? To właśnie dlatego psy mogą być specjalistycznie szkolone w ramach akcji poszukiwawczej zwłok w sytuacjach kryzysowych.
Okazuje się, że zapach ciała może różnić się w zależności od tego, jaką dietę stosowała osoba, która zmarła. Naukowcy udowodnili także, że w ciele, które ulega rozkładowi, wytwarzany jest enzym disiarczek dimetylu, dokładnie ten sam, który odpowiada za aromat czosnku.
Nie da się jednak ukryć, że zapach zwłok nie jest przyjemny. Do tego jest na tyle intensywny, że niezwykle ciężko jest się go pozbyć z pomieszczenia, w którym ciało uległo rozkładowi. Nie pomoże wietrzenie, nie pomogą odświeżacze powietrza, nie pomogą również codzienne porządki i czyszczenie wszystkich elementów wyposażenia takiego wnętrza. Zapach „wgryza się” w ściany, podłogi i inne stałe struktury. Domowymi sposobami czy środkami dostępnymi bez problemu w każdej drogerii nic nie zaradzimy.
Co więcej, trzeba mieć na uwadze, że kontakt z ciałem osoby zmarłej może być niebezpieczny dla osób żyjących. Trzeba pamiętać, że krew, fekalia czy płyny ustrojowe zawierają ogrom toksyn i bakterii, czyli tzw. trupi jad. Nie zawsze możliwe jest sterylne wysprzątanie takiego miejsca.
Jedno jest pewne, sprzątanie po zmarłych nie należy do zadań prostych i musi odbywać się w sposób profesjonalny. W Polsce funkcjonują firmy, które zajmują się biznesowo tego rodzaju zadaniami. Warto z nich korzystać, by móc w pełnym komforcie korzystać z mieszkania, w którym nastąpiła śmierć.
Okazuje się, że przykry zapach zwłok można zwalczyć jedynie poprzez ozonowanie. Taki zabieg wykonują tylko specjalistyczne firmy. Ozonowanie to sterylne czyszczenie pomieszczeń. Dzięki niemu z danej przestrzeni znikają nie tylko bakterie, roztocza i inne zarazki, ale również przykry zapach. W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy zwłoki uległy znacznemu rozkładowi, to jedyne rozwiązanie.