deska kompozytowa wpc

Jak samemu zbudować altanę?

Praktycznie każdy, kto decyduje się na przeprowadzkę do domu jednorodzinnego na obrzeżach miasta, rozważał zaprojektowanie ogrodu, w którym to będzie mógł odpocząć, oderwać się od  codziennej rutyny lub po prostu przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Idealnym miejscem do takiego wypoczynku jest przestronny taras lub altana. Są to miejsca przeznaczone nie tylko do odpoczynku, ale również wspaniale nadają się na urządzenie imprezy bądź grilla ze znajomymi w letni wieczór. Jeżeli tylko dysponujemy wolnym czasem w weekend, altanę na takie właśnie okazję możemy wykonać nawet sami.

Na samym początku musimy oczywiście wykonać dokładny plan – bez tego nawet nie ma co się zabierać do budowy. W pierwszej kolejności przyjdzie nam zdecydować o dokładnym miejscu, na którym altana zostanie postawiona. Następnym krokiem będzie zaprojektowanie konstrukcji, przy czym musimy już uwzględnić materiały, z jakich domek będzie zrobiony. Dodatkowo warto także już na początku przygotować sobie wszelkie narzędzia, których będziemy używać.

Jeżeli etap planowania już za nami, możemy zabrać się za stawianie fundamentów. Jest to rzecz podstawowa, której pominięcie zapewne wiązałoby się z szybką rozbiórką altany. Na początek musimy przygotować grunt – wykopać około pół metrowy dołek i utwardzamy ziemię zagęszczarką. Dalej wykonujemy szalunek i lejemy pierwszą warstwę betonu. W późniejszych etapach zabezpieczamy fundamenty i wylewamy kolejną betonową warstwę.

Kolejnym etapem jest już stawianie powierzchni pionowych, czyli ścianek. W przypadku altan o standardowym kształcie, wystarczą 4 ustawione pionowo belki, które połączymy deskami. Gdy ściany są już stabilne, można przejść do stawiania dachu. Jeżeli zdecydujemy się na prosty, jednospadzisty dach etap ten przebiegnie w mgnieniu oka. Co do materiału, jaki warto zastosować – sprawdzi się tutaj zarówno klasyczna papa, jak i standardowa dachówka.

Na koniec pozostaje urządzenie altanki. W przypadku podłogi bardzo dobrze sprawdzi się deska kompozytowa wpc, natomiast meble mogą być zarówno typowo ogrodowe, jak i klasyczne, domowe. Najważniejsze jest, aby zaopatrzyć się w wygodną sofę, na której niejednokrotnie zdecydujemy się na drzemkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *