Ogniwa fotowoltaiczne

Kolektor słoneczny na Twoim dachu

Odnawialne źródła energii powoli zyskują na popularności, lecz nadal daleko im do dominacji na rynku grzewczym. Stanowią one alternatywę dla paliw kopalnianych, a największym ich plusem z pewnością jest aspekt ekologiczny. Jednak opłacalność pod względem finansowym nie jest do końca jasna.

Czy kolektory słoneczne pomogą zaoszczędzić?

Nie jest żadną tajemnicą, że instalacja solarów wiąże się z jednorazowym dużym kosztem – jest to inwestycja, która pochłania średnio kilkanaście tysięcy złotych. Kwestia zwrotu takiej instalacji jest bardzo indywidualna, więc nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy taki ruch z naszej strony jest opłacalny. Najistotniejszą rzeczą jest oczywiście cena paneli. Ogniwa fotowoltaiczne sklasyfikowane są na w różnych półkach cenowych, zależnie od ich budowy oraz wydajności (od wydajności zależny jest czas zwrotu inwestycji). Jeżeli zdecydujemy się na ich zakup, musimy oszacować, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze. Duże znaczenie odgrywa tutaj liczba domowników, ponieważ różnica już pomiędzy dwoma a czterema osobami skutkuje dwukrotnie krótszym czasem, zwrotu kosztów ogrzewania wody.

Bezpośrednio na opłacalność zamontowania solarów oprócz wielkości instalacji wpływają również takie czynniki jak cena nośnika energii (tutaj do najdroższych należy prąd oraz olej opałowy) oraz prognozy na najbliższe kilkanaście lat dotyczące cen paliw, ponieważ w tej granicy oscyluje wytrzymałość panelów słonecznych.

Dofinansowania

W Polsce istnieją różne formy dofinansowań do instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Jedną z nich jest dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obejmuje on 45% wysokości kredytu, jaki osoba prywatna zaciągnęła na potrzeby zakupu i montażu panelów. Brzmi to dość obiecująco, jednak gdy odliczymy podatek, jaki musimy odprowadzić od dofinansowania, a także koszty związane z kredytem, łączna kwota dofinansowania skurczy się ponad dwukrotnie. Inną formą wsparcia są dotacje prowadzone przez gminy dla ich mieszkańców, wychodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych, a ogólniej mówiąc, są to pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej.

Rodzaje panelów słonecznych:

Kolektor słoneczny, tak jak wyżej wspomniane, różnić się może ceną oraz wydajnością, zależnie od jego rodzaju. Pierwszym typem są tak zwane kolektory płaskie. Charakteryzują się znacznym spadkiem oraz wzrostem wydajności zależnie od pogody – o ile latem w pełnym słońcu radzą sobie doskonale, tak w przypadku pochmurnych dni lub w okresie zimowym nie jest już tak kolorowo. Drugim rodzajem jest kolektor próżniowy. Jak sama nazwa wskazuje, próżnia, która otacza ich absorber, zapobiega znacznym spadkom wydajności w okresach uboższych w promienie słoneczne. Rozwiązanie tego typu jednak będzie kosztować nas kilka tysięcy złotych więcej. Trzecim, a zarazem najdroższym typem (cena przekraczać może nawet 20000 złotych) jest kolektor próżniowy z rurką cieplną, dzięki której wydajność panelów nie odnotowuje znacznych spadków nawet w niskich temperaturach powietrza.

Podsumowując, z ekologicznego punktu widzenia wszelkiego rodzaje źródła energii odnawialnej są jak najbardziej wskazane. W kwestiach finansowych jest to sprawa bardzo indywidualna, a opłacalność inwestycji wymaga dość szczegółowych szacunków uwzględniających dofinansowania, na jakie możemy liczyć w naszej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *