ogłoszenia budowlane

Na co zwrócić uwagę szukając działki budowlanej?

Proces budowy domu jest niezwykle złożony, a jednym z jego pierwszych i bardzo istotnych punktów to wybór i zakup odpowiedniej działki budowlanej. Projekt domu w dużej mierze zależy od kształtu oraz wielkości parceli, jaką dysponujemy, dlatego tak ważny jest przemyślany wybór, aby uniknąć potencjalnych ograniczeń podczas prac budowlanych. Gdzie najlepiej szukać działki oraz na co zwrócić szczególną uwagę?

Cały proces powinniśmy zacząć od porównania różnych ofert, które dotyczą ziemi w danym regionie. Możemy to zrobić zerkając na zamieszczane w internecie ogłoszenia budowlane. Jest ich na tyle dużo, że nasza wiedza odnośnie ceny i standardu okolicznych działek wzrośnie na tyle, że będziemy mogli dokonać świadomego wyboru. Przede wszystkim powinniśmy określić metraż szukanej parceli oraz finanse, jakimi dysponujemy na zakup działki. Aby zaoszczędzić pieniądze, należy szukać działki z jak najrówniejszym terenem, ponieważ późniejsze zatrudnianie ekipy  budowlanej do wyrównania gruntu jest niezwykle kosztowne.

Zanim dokonamy zakupu, powinniśmy także zapoznać się ze stanem prawnym działki. Może się zdarzyć, że w danej okolicy nie można wznosić zabudowań jednorodzinnych. Jest tak między innymi w przypadku terenów rolnych. Informacji o prawnym stanie działki udzieli nam jej właściciel bądź możemy to zrobić indywidualnie w miejscowej księdze wieczystej. Dokumenty dotyczące parceli, jakie nas dotyczą to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy.

Kolejną ważną, o ile nie najważniejszą kwestią jest sama lokalizacja działki. Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego nie istnieje „idealna lokalizacja”. Na tej płaszczyźnie istotne są takie rzeczy jak dostęp do wszelkich mediów (sieć elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa), odległość od komunikacji miejskiej, a dla niektórych sprawą priorytetową jest spokojna okolica, która pozwoli im wypocząć po stresującym dniu w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *