Budowa domu to często największa inwestycja w życiu wielu osób. Oprócz pieniędzy pochłania także wiele czasu i potrafi przysporzyć problemów, dlatego niezwykle ważne jest dokładne zaplanowanie wszelkich działań, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek.
Jeśli chcemy, aby nasz dom był energooszczędny, nie powinniśmy oszczędzać na drzwiach i oknach. Współczesna stolarka pozwala na tworzenie okien o dowolnych rozmiarach i kształtach, a przy tym zachować doskonałe parametry izolacyjne. Inwestując w odpowiednie okna, każdej zimy zaoszczędzimy niemałą sumkę na ogrzewaniu. Kolejne pieniądze możemy zaoszczędzić, jeżeli zdecydujemy się na użytkowe poddasze, zastępując nim budowę klasycznego piętra. Jest to nie tylko tańsze rozwiązanie w samej budowie, ale również w utrzymaniu.
Dom jest inwestycją na długie lata, dlatego już na samym początku zadbajmy o to, aby jego elementy były jak najlepszej jakości, a przyszłe remonty nie nadchodziły zbyt prędko. Przykładowo, wymiana podłogi jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Dodatkowo ogranicza na co najmniej kilka dni dostęp do remontowanych pomieszczeń. Wybierając odpowiednią podłogę w mieszkaniu, powinniśmy kierować się nie tylko jej wyglądem, ale także wytrzymałością. W domach dominują różnego rodzaju panele oraz posadzki. Ich połączenie wygląda bardzo korzystnie, zwłaszcza w salonie i przedpokoju. Dobierajmy jednak materiały w taki sposób, aby wystarczyły na jak najdłużej. Coraz bardziej popularne w domach stają się także stosowane w przemyśle posadzki epoksydowe. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością na ścieranie, a dodatkowym atutem jest bezproblemowe utrzymanie czystości .
Na etapie planowania domu należy także przemyśleć pod względem logistycznym pomieszczenia gospodarcze. Bardzo praktyczny okaże się niewielki schowek (1-3m2), w którym będziemy mogli przechowywać środki czystości. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż rozdzielenie chemikaliów w rozproszonych szafkach kuchennych i łazienkowych. Kolejnym pomieszczeniem, którego nie może zabraknąć w nowoczesnym domu, jest spiżarnia. Najlepiej umieścić ją jak najbliżej kuchni oraz wejścia do domu, ponieważ to tutaj będziemy składować nasze zakupy. Spiżarnia powinna mieć dobrą wentylację i z uwagi na charakter przechowywanych w niej artykułów brak dostępu do światła dziennego. Nieobowiązkowym, choć niewątpliwie przydatnym pomieszczeniem jest pralnia. Pozwoli ona nie tylko na ograniczenie bałaganu, który panuje w łazience, ale również będzie doskonałym miejscem na suszenie prania. Wiele osób łączy to pomieszczenie z kotłownią, jednak nie jest to wskazane, jeżeli będziemy używać pieca z otwartą komorą spalania.
Jeżeli wybór padł na mieszkanie w domu jednorodzinnym, warto zadbać o jego otoczenie. Ogród to wspaniałe miejsce na wypoczynek podczas cieplejszych miesięcy w roku, a także miejsce, w którym z powodzeniem możemy organizować spotkania ze znajomymi. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami oraz poświęconym czasem na pielęgnacje zieleni. Podczas wypoczynku na hamaku z książką w ręku na pewno uznamy, że warto zatroszczyć się o takie miejsce.