Wybierając firmę do przeprowadzenia prac remontowo montażowych zależy nam na wyborze profesjonalisty w swojej dziedzinie. Jednak zdarza się że nie zawsze trafimy na prawdziwego fachowca, który prawidłowo wykona zlecone prace.
Naprawa usterki
W sytuacji gdy odkryjemy usterki po zakończeniu prac wykonanych przez firmę przysługuje nam prawo do reklamacji. Istnieje kilka możliwych scenariuszy jakie mogą nastąpić po zgłoszeniu reklamacji wykonawcy. Pierwszym jest naprawienie usterki za darmo w ustalonym terminie. Jeśli po kilku naprawach się sytuacja powtarza firma budowlana zmuszona jest zabrać uszkodzony towar i dokonać zwrotu pieniędzy za towar i usługę. Przykładem mogą być drzwi, które zostały uszkodzone podczas montażu, lecz usterka została wykryta w trakcie użytkowania.
Po kilku naprawach wykonawca ma obowiązek wymienić drzwi na nowe lub zwrócić pieniądze. Koszty ponosi firma, która dopuściła się uszkodzenia produktu. Dlatego pokrywa ona koszty zarówno uszkodzonego produktu jak i materiałów niezbędnych do wykonania usługi.
Zgłoszenie się do prawnika
Jednak gdy wykonawca odmawia wykonania darmowej naprawy usterki lub zwrotu pieniędzy wtedy pozostają konsultacje z Rzecznikiem Praw Konsumenta. Przygotowane przez Rzecznika pismo informacyjne zostaje przekazane do wykonawcy wraz informacją o roszczeniach ze strony pokrzywdzonego klienta. W zależności od ustosunkowania się firmy wykonującej prace remontowo montażowe sprawa może zostać skierowana do sądu. Wtedy zostaje przydzielony biegły sądowy z zakresu budownictwa przeprowadzający ekspertyzę na podstawie, której orzekany jest wyrok.
Jednak skonstruowanie samemu pisma do Rzecznika Praw Konsumenta lub wezwania przedsądowego może być wyzwaniem. W końcu nie każdy zna się na prawie, a jeśli chodzi o skargę konsumencką, to liczy się przede wszystkim czas. W związku z tym najlepiej udać się do profesjonalnego adwokata. Warszawa Wrocław czy inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy radcę prawnego lub adwokata, który pomoże w całej procedurze.