W Polsce nadal brakuje zawodowych specjalistów. Kształcimy się na uczelniach wyższych, zapominając o zawodach, do których realizacji potrzebny jest konkretny fach i umiejętności poparte niezbędnymi uprawnieniami i pozwoleniami. Branża przemysłowa, zakłady produkcyjne, hale, magazyny czy sklepy o dużych powierzchniach wciąż borykają się z niedostateczną ilością specjalistycznego personelu. Brakuje na przykład wyszkolonych operatorów wózków widłowych. Osoby, które zdobędą uprawnienia do obsługi tego rodzaju urządzeń, mogą liczyć nie tylko na ciągłość zatrudnienia, ale również sowite wynagrodzenie. Nie ma wątpliwości, że do wykonywania zawodowych obowiązków na wózku widłowym nadaje się tylko określona grupa pracowników.
Kto może zostać operatorem wózków widłowych?
Wózek widłowy jest sprzętem ciężkim, zupełnie innym, niż wózek magazynowy dwukołowy do prostej obsługi ręcznej. Ponieważ ta maszyna stwarza wręcz zagrożenie w miejscu pracy, jeśli jest obsługiwana w sposób nieodpowiedni, to korzystać z niej mogą tylko wyszkoleni profesjonaliści.
Operatorem wózka widłowego może zostać osoba w pełni zdrowa i sprawna fizycznie, ze względu na większą siłę są to zazwyczaj mężczyźni, chociaż pracodawcy nie wykluczają również kobiet. Na szkolenie na wózek widłowy może zapisać się osoba niekarana, mogąca wykonywać legalną pracę na terenie naszego kraju bądź na terenie Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że szkolenia z tego zakresu dają najczęściej międzynarodowy, uniwersalny certyfikat, który jest ważny także poza granicami naszego kraju.
Szkolenie na operatora wózka widłowego
Rzeczywiście, wózki magazynowe dwukołowe nie wymagają specjalnej wiedzy czy umiejętności, by móc je obsługiwać. Inaczej jest w przypadku wózków widłowych. Każdy operator musi przejść około 14 dniowe szkolenie. Takie organizowane jest przez pracodawcę, nawet w miejscu pracy. Chętni mogą zgłosić się też do Urzędu Dozoru Technicznego albo do autoryzowanych ośrodków szkoleniowych.
Samo szkolenie składa się z dwóch części. To teoria, która ma na celu poznanie budowy wózka, co pozwala na szybkie reakcje w razie jego usterki czy dogodne serwisowanie, na przykład wymianę koła do wózka. Chodzi również o bezpieczeństwo, a na teorii przedstawiane są zasady BHP.
Praktyka to zaś rzeczywista nauka obsługi wózka widłowego z wszelkimi manewrami. Dopiero po odbyciu takiego kursu realizowany jest egzamin, którego zdanie umożliwia zdobycie koniecznych uprawnień.