Coraz więcej osób jest świadomych konieczności oszczędzania wody. Coraz więcej właścicieli wolnostojących domów wraz z okazałą posesją i terenem ogrodowym docenia deszczówkę i chętnie podejmuje działania w celu jej gromadzenia. Już w lipcu rusza program Moja Woda, do którego może przystąpić każdy, kto chce uzyskać dofinansowanie na zbiornik na wodę deszczową czy cały system gromadzenia tego rodzaju opadów.
Dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę
Beneficjenci, którzy wezmą udział w programie Moja Woda, mogą starać się o dofinansowanie o wartości aż 80% całej inwestycji. Ta nie może przekroczyć jednak 5 tysięcy złotych. Co ważne, zbiorniki na deszczówkę nie mogą być jednocześnie pozyskane z innego programu wsparcia.
Cel akcji Moja Woda jest jeden. Chodzi o oszczędzanie wody pitnej, której już dzisiaj brakuje na całym świecie.
Pamiętajmy, że deszczówka jest przecież darmowa i charakteryzuje się licznymi atutami. Dlaczego warto ją gromadzić?
Jak wykorzystać deszczówkę?
Woda opadowa sprawdzi się w ogrodzie do podlewania wszelkiej roślinności. Dla większości gatunków kwiatów, krzewów czy dóbr rosnących w przydomowych warzywniakach, deszczówka działa jak naturalny nawóz, głównie ze względu na swoją kwasowość i zawartość ogromnej ilości korzystnych minerałów.
Oczywiście, deszczówka nie nadaje się do picia ani mycia ciała, z powodzeniem można ją zaś wykorzystać do czyszczenia tarasu, umycia samochodu czy wszelkich sprzętów ogrodowych. Gromadzenie deszczu powinno odbywać się z uwzględnieniem potrzeb każdego gospodarstwa, dlatego zbiorniki na deszczówkę charakteryzują się rozmaitymi cechami – różnią się wielkością, materiałem, z którego zostały wykonane czy sposobem montażu.