Właściciele domków jednorodzinnych na obrzeżach miast lub wsiach nie zawsze mają możliwość korzystania z publicznej sieci kanalizacyjnej, lub nawet jeżeli mają, to koszty jej podłączenia do posesji okazują się ogromne. Co w takiej sytuacji można zrobić? Jeżeli dysponuje się odpowiednio dużą działką, bardzo dobrym rozwiązaniem jest oczyszczalnia drenażowa. Co warto o niej wiedzieć?
Przydomowe oczyszczalnie drenażowe są na pewno jednym z tańszych rozwiązań, a do tego ich budowa nie jest skomplikowana i zapewniają wysoką jakość oczyszczania ścieków. Ze względu na rosnącą popularność takiego rozwiązania, budowę takiej oczyszczalni oferuje coraz więcej firm, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie oferty.
Aby móc postawić na swojej działce oczyszczalnię drenażową, muszą na to pozwalać metraż działki ( na małej ciasnej parceli może być z tym problem), niski poziom wód gruntowych, a także grunt dobrze przepuszczający wodę, najlepiej gliniasto-piaszczysty. Warto też dodać, że na działce z wybudowanym drenażem nie możemy sadzić żadnych roślin na jego wysokości, ponieważ korzenie drzew lub krzewów mogłyby uszkodzić rury.
Jeżeli chcemy zaoszczędzić na budowie własnej oczyszczalni, możemy poszukać gotowych zestawów do samodzielnego montażu (zestaw składa się z osadnika gnilnego, studzienki rozdzielającej i zbiorczej, geowłókniny, a także odpowiednich rur). Przed takim zakupem warto dowiedzieć się, czy producent przewiduje gwarancję na samodzielnie zbudowaną oczyszczalnię.